Istoricul localitatii

Prima atestare istorică este un document din 1527 în care este amintit numele „Radul de Lisza „printre cei 12 boieri jurați sub conducerea castelanilor Cetății Făgărașului.

Desigur comuna noastră, datează cu mult înainte de anul 1527.
Satul Lisa îl găsim menționat și în „urbariile” (recensăminte, conscripții fiscale) ale Țării Făgărașului din anii 1632-1637 și 1640 întocmite din porunca principilor maghiari.

În aceste conscripții apar mentionați cu numele câțva boieri, care nu erau proprietarii de pământ (exemplu boierul Radu).

Un alt fapt demn de reținut este acela că numele unor familii actuale din Lisa se găsesc în primele conscripții și că numele de locuri sub care sunt cunoscute unele hotare ale Lisei se regăsesc în urbariu din 1758, cum sunt: pe kolniku; pe karare kampului; Czarina, In Suta, etc, nume care se păstrează și în zilele noastre.

În Lisa se află sediul Companiei a IX-a a Regimentului I de Graniță, fapt pentru care s-a înființat Școala încă din anul 1765.

Comuna Lisa a cunoscut ocupația austro-ungară, până la 1918.